06.05.2024, 15:57 | czytano: 1209

Uroczystości 3 maja w Krościenku nad Dunajcem (zdjęcia)

Uroczyście świętowano 233 rocznicę uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Krościenku nad Dunajcem. Była uroczysta msza święta w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, a po niej przemarsz na Rynek i dalsza część Państwowej Uroczystości.
Uczestnicy, idąc w uroczystym pochodzie, mieli w pamięci wyjątkowość Konstytucji 3 Maja, czyli ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej wpływ na dalsze dzieje historii Polski.
Wiązanki przez władze gminy i przedstawicieli szkół i instytucji zostały złożone pod pomnikami: Władysława Jagiełły, Jerzego Popiełuszki i Stanisława Cięciela. Już pod ratuszem wójt Jan Dyda odebrał raport od przedstawiciela służb mundurowych dh. Piotra Olesia, prezesa zarządu gminnego OSP. Następnie został odśpiewany hymn państwowy oraz podniesiono flagę na maszt. Były też przemówienia wójta Jana Dydy oraz radnego powiatowego Jana Komorka. Wójt Jan Dyda podkreślił, że warto pamiętać w tym dniu o tych naszych przodkach, dzięki którym po 123 latach Polska mogła odzyskać niepodległość. - Ich wysiłek, mądrość i patriotyzm sprawiły, że Polska stała się prekursorem nowoczesnego ustroju politycznego, opartego na zasadach demokracji i praworządności. Wójt przypomniał też, że i gmina Krościenko nad Dunajcem miała swe zasługi w walce o wolność i niepodległość. Dodał on też, że Święto 3 Maja  jest czasem, w którym przypominamy sobie, że kiedy naród łączy swe siły dla wspólnego dobra, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych.

Po części oficjalnej była też część artystyczna słowno – muzyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krośnicy.

Polska konstytucja z 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej z 1787 roku. Wierzono wówczas, że doprowadzi ona do odrodzenia Rzeczpospolitej i da impuls kolejnym pokoleniom Polaków do budowy wspólnej ojczyzny. Konstytucja majowa była najważniejszym aktem prawnym, który regulował zasady funkcjonowania państwa: kompetencje władz i wolności obywateli. Wprowadzała ona tzw. trójpodział władzy, przyjmowała chłopów pod opiekę prawa i rządu, łagodziła pańszczyznę oraz przyznawała prawa mieszczanom. Konstytucja 3 maja zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną i ograniczała znacznie demokrację szlachecką, znosiła więc wolną elekcję i ograniczała przywileje szlachty, czyli słynne liberum veto. Miała być ona podwaliną do odrodzenia suwerennej Polski. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Niestety przeciwni konstytucji byli magnaci: Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski, którzy prosili Katarzynę II o interwencję i przywrócenie przywilejów zniesionych na mocy Konstytucji 3 Maja. Targowiczanie twierdzili, że „Intencjami wprowadzenia armii Jej Wysokości Cesarzowej Rosji Katarzyny Wielkiej, sojuszniczki Rzeczypospolitej, są i zawsze były przywrócenie wolności Polakom i Rzeczypospolitej, a w szczególności zapewnienie wszystkim obywatelom bezpieczeństwa i szczęścia.” Polska w konsekwencji utraciła niepodległość na 123 lata, ale pamięć o konstytucji narodowej przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości.

Od 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja było obchodzone, jako najważniejsze święto państwowe. Następnie podczas niemieckiej okupacji zostało zdelegalizowane, a po raz kolejny w styczniu 1951 roku przez władze komunistyczne. Na nowo świętowanie Konstytucji 3 maja stało się Świętem Narodowym dopiero od kwietnia 1990 roku. W 2007 roku po raz pierwszy święto konstytucji 3 maja obchodzono także na Litwie.
Warto przypomnieć, że Ustawa 3 Maja otrzymała znak Dziedzictwa Europejskiego, a jej rękopis został wpisany na Polską Listę Krajową jako Program UNESCO „Pamięć świata”.

Źródło: CKiP w Krościenku, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl